Atomi ötletek

Full text search

Atomi ötletek
Szilárd Leónak, aki 1937-től élt az USA-ban, s 1943-ban lett állampolgár, s aki Chicago egyeteme nemzetközi hírű professzora volt, egyetlen nagyobb műve sem jelent meg magyar fordításban, pedig ő is a valóban eredetit alkotó magyar gondolkodók egyike. Szilárd igen korán felismerte a ciklotron elvét, de azt végül is nem ő szabadalmaztatta, 1934-ben viszont szabadalmi oltalmat kért a nukleáris láncreakció gondolatsorára. Hamarosan az izotópok szeparálásának új módját ismerte fel, s 1941-42-ben Fermivel közösen tervezte meg és szabadalmaztatta az első atomreaktort, s nem sokra rá megtervezte a tenyésztőreaktort is. A fizika mellett a biológia számos területével is foglalkozott, s a vírusokkal kapcsolatos, kettősen gátló immunrendszert elsőként ismerte fel, ennek részleteit azonban Jacob és Monod dolgozta ki, akik 1965-ben Nobel-díjat is kaptak érte.
Két évvel Lánczos után, 1933-ban hajózott az USA-ba Goldmark C. Péter, a világ kultúrájának a neves zeneszerzőt adó Goldmark család egyik tagja, aki 1935-től a CBS munkatársa volt, s szerzett találmányaival világhírt e társaságnak. A színes televíziózás területén számos találmánya vált be, s nem kis részben neki köszönhető a tökéletes mikrobarázdás hanglemez. A televíziós stúdiókban használt képmagnó kifejlesztésében is fontos szerepet vállalt, egyszóval a modern elektrotechnika nagyon sokat köszönhet Goldmarknak, amelyet számos kitüntetése és társulati tagsága is igazol – róla is olvashatnak a televíziózás történetéről szóló fejezetben.
A matematikusok közül az elmúlt évben elhunyt Kemény János, a BASIC programnyelv megalkotója, 1940-től élt az Egyesült Államokban. Kortársa, – a matematikusokat gondolkodni és valamennyiünket a problémák megoldására tanító kortársa, – Pólya György úgyszintén 1940-ben érkezett e távoli földrészre, s nyerte el az állampolgárságot hét évvel később. Kezdetben a Braun Egyetem hívta meg őt, majd 1946-tól a Stanford professzora volt. Híres könyvei többsége magyar fordításban is megjelent, de az egyik legjelesebbet mindig Pólya-Szegő néven emlegetik, mivelhogy az Szegő Gáborral együtt íródott. Szegő 1938-tól Stanfordban tanított, s az ő közbenjárására került oda Pólya is, míg korabban Pólya közbenjárására hívták meg Amerikába Szegőt. Híres, német nyelvű feladatgyűjteményük az 1920-as években jelent meg, s ezt tartják máig az analízis, a komplex függvénytan, a geometria, a számelmélet és a kombinatorika legszellemesebb feladatgyűjteményének, úgymond a problémamegoldás magasiskolájának. Pólyát az MTA 1976-ban tiszteleti tagjává választotta. 1985 júliusában hunyt el. Szegőt ugyane megtiszteltetés már 1965-ben érte, s e párhuzamos életrajz szomorú érdekessége, hogy Szegő pontosan egy hónappal élte túl a nálánál nyolc évvel idősebb barátját. Mindketten Palo Altóban hunytak el. Pólyát a modern matematikai heurisztika megalkotójaként, Szegőt a század matematikai analízise legkiválóbb művelőjeként tartja meg emlékezetében a matematikusok szellemi közössége.
Az Államokban letelepedő magyarok teljes históriája nem írható meg. Itt élt 1936-tól Moholy Nagy László, a chicagói New Bauhaus későbbi igazgatója, munkásságát ki ne ismerné. 1937-ben érkezett az USA-ba, s lett 1946-ban egy önálló tervezőiroda vezetője Breuer Marcell, a világ tizenhárom azon építészének egyike, akikről az utókor azt tartja, hogy ők járultak hozzá a legtöbbel korunk építészetének kialakulásához. 1939-ben telepedett le az Államokban Gáspár Béla, a színes fényképészeti technika egyik nagy mágusa, akinek nagyon sokat köszönhet mind a filmalapanyaggyártás, mind maga a filmművészet.
1940-től dolgozott e földrészen a már itthon is elismert kromatográfus, Zechmeister László, a híres Zemplén-iskola egykori tagja, aki nem véletlenül lett Pasadena műszaki egyeteme szerves kémiai tanszékének professzora. Akadémiánk 1930-ban választotta tagjává az akkor 41 esztendős vegyészt.
A nemzetközi hírűvé lett fizikus, Tisza László 1941-ben érkezett az Egyesült Államokba és 1946-ban nyerte el az állampolgárságot. Már 1941-től az MIT munkatársa volt, 1960-tól pedig professzora. A folyékony héliummal kapcsolatos kutatásait és általában a termodinamikai és kvantummechanikai publikációit számos helyen idézik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me