A csodálatos vizek

Full text search

A csodálatos vizek
A középkorból számos olyan helységnév maradt fenn, amely arra utal, hogy ott fövenyarany mosása folyt. Hogy a magyar föld csodálatos vizekkel rendelkezik, arra a szepesi kamara igazgatója, Wernher György is rájött, aki 1549-ben Bázelben önálló művet is közreadott a forrásvizekről s köztük a nagy rézsótartalmú szomolnoki vízről. Thököly István később, 1665. jan. 30-án az egyik gothai herceg levélbeni megkeresésére azt válaszolta, hogy való igaz, "meg van írva: Szomolnokon a vas anyaga átváltozik rézzé". 1749-ben Bél Mátyás jött rá, hogy itt semmi csoda nem történik, mindössze réz válik ki a cementvízbe merített vasrúdra. De 1551-ben mindez még csodának hatott, természetesen e csodavíz mellett Wernher művében a "normális" gyógyvizekről is beszámolt. Morvaország későbbi főorvosa, Kolozsvári Jordán Tamás 1575-ben Frankfurtban adott ki könyvet a morvaországi gyógyvizekről. A kötet érdekessége, hogy 1580-ban cseh nyelven is megjelent, mégpedig Brünnben.
A lengyelországi Gdańsk főiskoláján tanult Szepsi Csombor Márton, aki 1617-es dolgozatában szintén ír e híressé lett vízről, 1619-ben pedig gdanski tanulótársa, Besztercei Simon Pál adott közre egy értekezést a források és vizek keletkezéséről.
E művek félig-meddig misztikusak voltak, hiszen azokban keveredtek a kémiai és alkémiai megállapítások, s nyilván így volt ez a 16. század végétől Angliában élt Bánfy-Hunyadi János receptjeiben is.
Magyarhonban is élt és működött számos alkémista, de megfordultak külföldiek is.
Érdemesebb inkább még arról szólni, hogy a vegytan világához valóban komolyan értő tudoraink az arany mellett az ezüst- és rézkészítmények finomságára is ügyeltek, s hogy később fontos exportcikkünk lett a higany is, amely utóbbi első bányaközpontja az erdélyi Zalatna volt. Európában a tükör-, gyógyszer- és festékipar igen komoly mennyiséget vett át belőle.
E cikk – akkori nevén kéneső – a kohászatban az arany és ezüst kiválasztásához is jól használható volt, s ezért is volt rá igény Európa ipartelepein. A gyógyszerészek is sokat vásároltak belőle, mert a szifiliszes betegek részére készítettek gyógyírt higanyból, de használták szemgyulladások elmulasztására is

Átmenet az alkémiából a kémiába a négy szaktekintély: Gerber, Villanovus, Rázesz és Hermész Triszmegisztosz segítségével
G. I.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me