6. BETHLENKERESZTÚR

Full text search

6. BETHLENKERESZTÚR
1332-ben a pápai tizedjegyzék de Sancta Crucenak írja. (Györffy: Az Árpád-kori. II. 75.; C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1411-ben Magyar Keresztur (Kádár: Szolnok-Doboka vm. VI. 21.), 1345-ben Keresztur, 1441-ben is Keresztur, 1587-ben Sajókeresztur (Györffy: i.h.;
C. Suciu: i.m.) néven fordul elő.
1332-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, Domokos a pápai tizedjegyzék szerint 17 új banálist fizet. (Beke: Az erd. egyházmegye. 113.; Kádár: i.m. VI. 12.) Mivel három Keresztúr van a vidéken, az azonosításban a szerzők nem egyeznek. A XIV. század elején azonban mindegyik biztosan létezett. Helyi ismereteik alapján Kádár, Györffy és Beke azonosítása látszik valószínűbbnek.
Már 1644-ben mint elpusztult kőtemplomot emlegetik. (Kádár: Szolnok-Doboka vm. népokt. tört. 440.) Úgy látszik, még meg lehetett menteni, mert egy évszázaddal később, 1754-ben újra mint romladozásnak indult kőtemplomot veszik számba, 1806-ban pedig mint romlófélben levőt. (Kádár: Szolnok-Doboka vm. VI. 20.) Ekkor viszont sorsát nem kerüli el, mert Hodor ezt írja 1837-ben: „itt csak volt ev. ref. templom, melynek puszta falai közt a fül ma csak csendességet hall a madarak napestig való csevegésén kívül”. (Hodor: Doboka vm.)
Az omlófélben lévő templom harangját már előbb, 1806-ban az egyik birtokos, mint
tulajdonát, Magyarköblösre viteti. (Kádár: i.m. VI. 21.)
Középkori tiszta katolikus lakói a reformáció idején átélik a reformáció változásait:
a lutheránus, református, majd unitárius egyházhoz tartoznak, a templommal együtt.
A XVI. század végén a templom az unitáriusoké. Az 1600-as évek első negyedétől újra
a reformátusoké, de az 1601–1603. évi pusztulás után, megfogyatkozva, csak leányegyház. A XVIII. században Sárvár filiája (Benkő J.: Transsilvania. III. 184.), majd Sajószentandrásé.
A XVIII. század közepére az eredetileg magyarszász lakosság már csak 2-4 családra apad. Ennek ellenére a rommá lett középkori templom helyett 1848-ban kis templomot építenek. (Ref. Névkönyv. 1888. 16.) Ma a templom helyén új görögkeleti templom áll.
A helynevek egykori lakóiról vallanak: 1345-ből Hidusséd pataka, Sóspatak (Documente. XIV. C., IV. 271.); 1364-ből Sóspatakfő, Szőlőbérc, Berekjó patak, Tölgyfa, Rákóczifa; 1482-ből Sóspatakafő;1644-ből Aszaló alatt, Domb, Patak mellett, Alsó tábla, Felső tábla, Sajó, Horgas, Egyház vápája, Borsósziget, Águt által, Varjúsziget, Királysziget;1648-ból Mogyoróberek, Magospart, Tógát, Csorgó, Dajkert, Kerektó, Göbesz, Bikarét, Nyerges, Gátfüze, Kormányos, Sóskút, Szénégető stb. (Kádár: i.h.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me