KONCENTRÁCIÓ

Full text search

KONCENTRÁCIÓ
(...) A mesterséges egybegyűlést - koncentrációt - végre vagy a véletlen de csak rövid időre, vagy az emberi bölcsesség tartós haszonná eszközli. S ekként minden kifejlődés, előmenetel, erő, érték és szerencsének legmélyebb sarkalatja a kiművelt emberfő.
Ennél lejjebb nem bocsátkozhatunk. Ezen kis gyökérbül származik boldogság s viszont átok is az emberiségre, csakhogy az első századokra terjed, s közönségesen akkor fénylik legjobban, midőn szerzője már a föld alatt - az átok pedig sat., jobbadán egyszerre tűnik el.
Az ész erő, s így az ész boldogság. - Tekintsünk csak mélyen a legnagyobb következések elveire s fenekire, s mint a nyári reggel, oly tisztán fogjuk látni, mennyi bámulásra méltó szivárgott s nem másunnan, mint emberi agyvelőbül a világra. Confutse, Bacon, Franklin és számtalan mások maroknagyságú veleibül!
A véletlen, mely igen sokban látszik legelső rugó s indítóoknak lenni - úgy áll az emberi főhöz, mint a földben levő arany a bányászhoz, vagy hogy többet mondjak, az országúton fekvő gyűrű az utazóhoz; kiásó vagy felvevő nélkül egyik sem ér semmit: az arany föld gyomrában marad örökké, a gyűrű sárba tipratik.
A tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma. Ezek statisztikája az ország legérdekesb - leginteresszánsabb része. Nem termékeny lapály, hegyek, ásványok, éghajlat sat. teszik a közerőt, hanem az ész, mely azokat józanon használni tudja. Igazibb súly, s erő az emberi agyvelőnél nincs. Ennek több vagy kevesebb léte a nemzetnek több vagy kevesebb szerencséje. Mi nagy erő egy vagy több 100 ezer ember, fő nélkül? Nézzük a történeteket a Duna folyta körül 1828, és aztán 1829-ben. Nem a sok katona vívja ki a csatát diadallal, hanem a tábornok által jól elkészült s bölcsességgel vezetett bajnok. Nem annyira a fegyverhordók 5-600 ezres számátul kell félni, hanem azon morale pondustól - erkölcsi súlytul - mely tán annyi ember közt hihetőleg. rejtekezhetik. S mily természetes, hogy valamely háború kimenetelérül annak mindég meg kell csalatkoznia, ki az ellenség számát s ágyúit veszi csak számba, nem pedig a hadinép műveltségét s vezérinek eszét. - S azért bölcsen cselekszünk, ha - mint hajdan Karthágó Lakedemonbul hítt hadvezért, Szicília Athenébül törvényhozókat, úgy mi is csak kevés idő előtt építőmestereket Olaszországbul - ma mechanikusokat. Britanniábul hozatunk sat. S midőn szinte mindent mechanikai sarkigazságokra lehet végre visszaidézni, tagadhatatlan, hogy a kormányzónak vagy fővezérnek maga dolgában úgyszólván mechanikusnak - műszerésznek - kell lenni, hogy alattlévőit jó sikerrel vihesse. Sokszor, ha csak oly szakácsok forognak a konyhában, kik előbb sohasem főztek, vagy csak úri kocsisok ülnek a bakon, ily javaslatot volnának hajlandók adni: "Bizony hozassunk inkább valahonnan egy bölcset." (...)
1830
 

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me