VIII. A hosszúhetényi lakodalom szokásrendje az 1930-as években

Full text search

VIII. A hosszúhetényi lakodalom szokásrendje az 1930-as években
„A menyasszony és vőlegény öltöztetésekor a cipőkbe ezüst pénzdarabot tettek, hogy rontás ne érje őket. A násznagy közölte, hogy hány órakor lesz az esküvő, akkorra a menyasszony is külön, a vőlegény is külön a kijelölt időpontra elmentek a templomba az esküvőre. Azután mind a két fél hazament a szülői házhoz. Később a vőlegényes háztól a vőlegény kocsin, a násznép gyalog elment az új menyecskéért. Az indulást lövés jelezte. A megérkezéskor a násznagy „kikérte” a menyecskét s egyben lefizette a virágpénzt (kérődíjat). A lefizetés után a menyasszony keresztanyja kiosztotta a násznép között a rozmaringot. Ez után a vőfély megfogta a menyasszony kezét, kivezette a házból, majd elbúcsúztatta. Ez után a menyasszonyt a vőfély feltette a kocsira, a vőlegény ölébe ültette, ezután elindult a menet.
A vőlegényes háznál a násznagy az új párt „bekérte”, kik ez után beléptek a házba és csókot adtak az új szülőknek. A főszakácsnő főzőkanalat adott a menyasszony kezébe és egy fazék ételt megkevertetett vele, hogy jó gazdaasszony legyen belőle. A násznagy a menyasszonyt leültette egy székre és egy fiúgyermeket tett az ölébe (hogy fiú gyermeke szülessen). A kisfiú ajándékba kapta azt az almát, melyet esküvő alatt a menyasszony az inge alatt tartott. Az új pár, az öreg szülők és a keresztszülők leültek az asztalhoz, az egyik szakácsné kolbászt és kalácsot tálalt, a vőfély vágott belőle három falatot és azt a menyasszony szájába tette villával, aki azt összerágva titokban egy kendőbe rejtette, arra az esetre, ha az ura goromba lenne, akkor megeteti vele, hogy megjavuljon. Ez után foglalt helyet a násznép az asztalnál és a násznagy versben felsorolta a lakodalmi ételeket. Utána a násznép karban azt mondta: „Éljen az új házaspár és az egész társaság!” Az ebéd végeztével, miközben a násznép még az asztalnál ült, a menyasszonyt kivezették és főkötő alá tették. Amikor ezzel készen voltak, a násznagy jelt adott a muzsikusoknak és zeneszóval kivonultak a legközelebbi utcai kúthoz és az új menyecske a vízbe mártott kézzel az ura arcát háromszor megmosta s utána kendővel megtörölte. Ekkor a násznagy megkérdezte az új menyecskét – az urára mutatva -, hogy hívják ezt a fiatalembert? A menyecske így felelt: „Uram ő nékem!” Ekkor a násznagy azt kívánta a fiatal párnak, hogy olyan tiszta legyen az életük, mint a kútnak a vize. Ez után a keresztanyák a hívatlanok közé süteményt, diót, mogyorót s különféle gyümölcsöket szórtak, majd a násznép zeneszóval visszatért a házhoz, hol fogadták a menyecske szüleit rokonait, akik csak most jöttek gyertyás menetben a lakodalmas házhoz. ők voltak a vendégek. A vacsora után a násznagy kiosztotta az ajándékokat, ami után tánc következett reggelig.
Reggel a még ott lévő vendégeket a keresztanya által hozott vízzel az új menyecske megmosdatta, törölközővel megtörölte, majd a vőfély egy tányérba összeszedte a mosdatási díjat, amit átadott a menyecskének.”
(Nemes János gyűjtése.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me