Bethlen Farkas tört. munkája

Full text search

Bethlen Farkas tört. munkája
Nagy munkájában Erdély történetének elbeszélését a mohácsi vészen kezdi és az 1609-iki évvel végzik. Bizonyos, hogy folytatni akarta művét; mint maga írja: »Kellett volna Hazánk Historiáját tovább is vinni … Vigye, a ki érkezik s hazáját szereti. Tőlem már nyughatik; megfosztottak ahhoz való időmtől a terhes hivatalok.« Nem üres szó nála az, hogy »ki hazáját szereti«. Bizonyos hazafias célzata van munkájának. Nagy történeti képben akarta kortársainak megmutatni, hogy »a mi egyenetlenségünk a török dühének tápláléka és hatalmának növelése«. Örökös kár, hogy nem folytatta az elbeszélést a saját koráig. Annyi igazságszeretet, mérséklet és türelmesség jellemzi művét, hogy ama szenvedélyes pártharcok koráról, melyet átélt, tőle várhattuk volna a legtárgyilagosabb rajzot.
Bármily szép latinsággal írta művét s bármily világosan csoportosította benne majdnem egy évszázad eseményeit, a munka főérdemét mégis az anyag gazdagságában kell keresnünk. Bámulatos szorgalommal gyűjtötte össze a XVI. század forrásait, melyek még munkájának megjelenése után is nagyrészt kéziratban maradtak vagy éppen ismeretlenek voltak. Sokszor találkozunk munkájában az ily hivatkozásokkal: mint Istvánfi, Brutus, Szamosközy, Gyulafi stb. írják, de néha hivatkozás nélkül is idéz egyes részleteket. Maga is mondja előszavában, hogy a köveket és a fát másoktól vette, de az épület szerkezete és formája az övé. Azonban e szerkezet eltérő attól, a minőt ma megszoktunk, mert néha inkább átveszi, semmint feldolgozná forrásait. Általában bizonyos eklekticizmus jellemzi történetírását. Midőn el akarja beszélni Báthori Zsigmond 1594-iki vérengzését megvallja, hogy a történetírók különböző előadása miatt ez elbeszélés nagy nehézségekbe ütközik. Némelyik – úgymond – Zsigmondot vádolják, mások pedig a kivégzett főurakat. Már pedig ő nem akarja a vétkeseket felmenteni, de gyűlöletet sem érez oly emberek ellen, kiket soha sem ismert. Azért úgy gondolja, hogy legjobban cselekszik, ha egyszerűen egymás mellé állítja a vádlók és a védők előadásait. S így Bethlen a történetírói tárgyilagosságot egészen az ítéletről való lemondásig viszi.
Különös viszontagságai voltak Bethlen munkájának. Testvére a XVII. század végén kinyomtatta egy részét, de félbehagyta a nyomtatást politikai okok és másnemű nehézségek miatt. Csak a múlt század végén adta ki Benkő az egész művet. Sokan azt állították, hogy a munkát nem is Bethlen írta, hanem két, nála tartózkodó lengyel menekűlt, kik közől az egyik, Grondski, maga is történetíró volt és a két Bethlen munkájából valami kompilációt állított össze. Most már e nézet tarthatatlan, mióta Szilágyi Sándor alaposan megcáfolta Erdély Irodalomtörténete című munkájában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me