Bocatius János

Full text search

Bocatius János
Még egy költőről kell megemlékeznünk, ki szintén »császári koszorús költő« címmel dicsekedhetett. Ez BOcATIUS JÁNOS, ki Németországról vándorolt be s jó magyar emberré lett. Eperjesi tanítóságon kezdte s utóbb kassai bíróvá és Bocskai diplomatájává emelkedett. Németországi követjárását öt esztendei rabsággal fizette meg s ennek emlékezetére írta Olympias Carcerariáját. Utóbb Bethlen Gábor választotta udvari történetírójának. Költeményei Bártfán jelentek meg Hungaridos libri poematum V. cím alatt 1599. A verselés gondossága, a tárgyak gazdag választéka tekintetében csakugyan kiváló helyet érdemel. Költeményeinek öt könyvét külön bevezetésekkel ajánlja. Maecenásai Forgács Zsigmond és Darholtz Kristóf, kikhez intézett ajánló levelét Kassáról keltezi. Az öt könyv külön-külön műfajt tartalmaz: 1. vitézi költemények. 2. dicsköltemények, 3. nászdalok, 4. vegyesek, 5. epitáfiumok, elégiák. Bőbeszédű könnyű írásmód, Ovidius-utánzó velős mondások, a kedély igaz meghatottsága, a valódi költő ihlete nélkül. Alkalmi költő a szó szoros értelmében. Nagy összeköttetései az előkelő körökkel, a zemplén- és sárosmegyei mágnásokkal, tudós papokkal, egykori tanulótársaival mindegyre alkalmat adnak poemák írására.
Szembetűnő a forma bevégzettsége és a tárgy prózaisága közti ellentét. A humanista emlékek elhalványúlnak. A német egyetemekről kikerült latin költők műveiben már nem érezni azt az eleven ihletet, mely a renaissance-kori emlékek hatása alatt álló Janus Pannonius műveit átlengi. Nemcsak a tehetség, de a korszellem is tette Janus Pannoniust igazi humanista kötlővé. A reformáció a humanizmus áramlatát elborítá. A nemzeti költészet kezdi próbálgatni szárnyait.
A XVII–XVIII. században a nemzeti költészet nagyobb hódítást tesz; de azért az iskolák, főként a jezsuita iskolák ápolták a latin költészetet. Ápolták főként a panegirikus műfajt az ünnepélyes baccalaureatusi vizsgálatok alkalmával. Állandó vágy: a török elleni gyűlölség, Hunyadi magasztalása. Számos ily költeményt rejtenek a fővárosi nagy könyvtárak és a pannonhalmi könyvtár. A latin műveltség már csak a formában és pedig a szó szerint betanult és elrecitált klasszikus helyekben élt. Jellemző például szolgálhat PEÜCKER GYÖRGY Lamenta et soteria Hungarica etc. c. költeménye, mely eleitől az utolsó sorig csupa vergiliusi idézetekkel siratja el Felsőmagyarország sorsát és fejezi ki a megmenekvésért háláját egy pestis alkalmával. A költemény Jenában 1681-ben jelent meg.
A jelen század elején (1818.) szólalt meg még egy elkésett viszhang, mint az elhaló Echo, egy szerény ifjú Muzsája: Ungvár-némethi Tóth László görög költeményeiben. Ezek között van egy: Hermina című (József nádor korán elhúnyt nejének emlékét megörökítő) költemény, mely a dirkei hattyú hangjára emlékeztet. A Pindar lelle ihlető a magyar költőt, midőn e verset írá.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me