AZ EZÜSTÖS SIRÁLY. Larus argentatus Brünn. 1764.

Full text search

AZ EZÜSTÖS SIRÁLY.
Larus argentatus Brünn. 1764.
[Larus fuscus PENN. – Larus glaucus RETZ.- Larus argenteus MACG. – Laroides argentatus, argentaceus, argenteus, argentatoides, major, americanus BRHM.]
Népies nevei: A nagy sirályokat népünk nem igen különbözteti s így a nálunk megforduló Larus fuscus-ra s erre a fajra is általában csak «nagy sirály» járja, a Balatonnál még «Kata lúdja» is; az Alföldön: lósirály, lócsér, lószemű sirály.
Jegyei: jó hollónagyságú; erős csőre czitromsárga, az alsó káva vége előtt levő szöglet vörös, (a fiataloknál a csőr sötétes végű, egyébként testszínü, öregebbeknél barnás); a láb fiataloknál szürkés, majd szürkés testszínü, öregeknél halvány testszínü; a fiatalok szeme dióbarna (télen az öregeké is), az öregeké sárgásfehér; szemgyürű narancsszinű vagy sárga; az első két evező tulnyomóan fekete, belső széle szürke és hegye előtt fehérfoltos, a leghosszabb evezők vége fekete. Az öregek háta és szárnya halványszürke, különben egész tollazatuk fehér. Télen a fej és tarkó barnásszürkén hosszant foltos. A fiatalok háta szürkésbarna alapon rozsdásfehéren foltozott; alsó testök szennyes fehér alapon szintén ilyen színűen foltos; fejök és nyakuk fehér, világos barnásszürke hosszanti foltokkal; farkuk fehér, de barnásfekete hegyű.
Mértéke: H. 57–60; Sz. 43–45; F. 16–17; L. 5,5–6,6; Cs. 5,2–5,4 cm.
Az északi, keleti tengerpartokat, az Atlanti-Oczeán északi részét lakja. Nálunk őszönte fordul elő, főleg szeptember végén és októberben s mint vendég nagyobb tavainkon meg is száll. Lövetett: Tisza-Földváron, Csepel-szigeten, Kun-Szt-Miklóson, Fogarason, Uj-Fehértavon, láttam a Velenczei tavon. E fajnak sok változata, fajtája van, azért latin elnevezései sem tisztázottak. Minket érdekelhet a déli ezüstös sirály (Larus argentatus michahellesi BRUCH. 1853.),* mely a Földközi tengeren, Adrián, Feketetengeren, Kaspi-tónál fordul elő s abban különbözik az északi törzsfajtól, hogy az öregek lábai sárgák és nem halavány testszínűek, hátuk szürkesége pedig kissé sötétebb. A fiatalok is sötétebbek s erősebben foltosak. Ez a fajta Fiume körül mutatkozik s költ is azon a tájon. A kikötő mindig tele van velük. Az Aldunánál többször látható; egy ízben ZICHY KÁZMÉR gróf és MESZLENY BENCZE barátaim szeptemberben Titelnél sokat találtak s közülök többet lőttek is; Zimonyban 1896. szept. havában szintén igen számos volt s több ott lövött példány volt kezemben (fiatalok). Ugyanitt 1897 augusztus 30-án magam is két darabot láttam a Dunán. A Nemzeti Muzeumban van két fiatal (Dunakesz 1875, Balaton 1890 és egy öreg Jász-Apátiból.
A Nemzeti Muzeumban levő déli ezüstös sirályok latin neve gyanánt Larus cachinnans PALL. (nec LICHT.) szerepel, de BRUCH volt az első, a ki a Földközi tengeren élő példányokat leirta, azért a tőle származó elnevezést használom.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me