A császári-királyi hadsereg fegyverzetének jellege Magyarországon a tizenötéves háború éveiben

Full text search

A császári-királyi hadsereg fegyverzetének jellege Magyarországon a tizenötéves háború éveiben
A XVI. század második felében Európa-szerte komoly átalakulások indultak meg, s mentek végbe a gondolkodásban, a gazdaságban, a társadalom- és településszerkezetben, az államszervezetben stb. Mint annyi minden, természetesen megváltozott a háború megvívásának módja is. A hadügy területén zajló változások sajátosságait, több európai régióban közel egyszerre érvényesülő általános vonásait, Michael Roberts és Geoffrey Parker – a hadügyi forradalom elméletének megteremtői – igyekeztek rendszerbe foglalni.1
1 Legfontosabb munkáik e témában: Roberts, Michael: The Military Revolution, 1560–1660. Essays of Swedish History. London, 1967.; Parker, Geoffrey: The „Military Revolution”, 1560–1660 – a Myth? Journal of Modern History, 1976.; Parker, Geoffrey: The Military Revolution. Military Innovation and the Rise of the West, 1500–1800. Cambridge, 1988. (A továbbiakban: Parker, 1888.)
Parker egyes pontokon vitatható, de ezidőtájt legkorszerűbb, legátfogóbb elmélete szerint Európa hadügyét három, egymással szorosan összefonódó jelenség forradalmasította.
Ezek:
– a bástyás erődítés elveinek és gyakorlatának meghonosodása;
– a tűzfegyverek tömeges elterjedése és a tűzerőre való fokozott támaszkodás;
– a hadseregek létszámának erőteljes növekedése.2
2 Parker, 1988. 43. o.
Véleményünk szerint azonban ezen jelenségek és hatásaik már a XVI. század második felében sem csak a Parker által felsorolt dél- és nyugat-európai területeken tűntek fel.3
3 Ezek: Itália, Észak-Franciaország, a Németalföld, a Rajna-vidék és a spanyol-francia határvidék. L. még a Hadtörténelmi Közlemények 1990./3. számának 87. oldalán levő térképet.
Parker a hadügyi forradalom legfontosabb ismérvének a „trace italienne”, az olasz eredetű, bástyás erődítési rendszer megjelenését és alkalmazását tartja. Úgy véli, hogy az olasz erődítési iskola szabályai szerint épült várak pontosan kijelölik a hadügyi forradalom által érintett területek határait is.4
4 Parker, 1988. 24. o.
Ennek alapján viszont – mivel hazánk XVI. századi erősségeinek többségét az ó illetve újolasz rendszer elveinek megfelelően építették fel, vagy alakították át – e hadszíntér szintén a hadügyi forradalom kiindulási területei közé tartozik.5
5 Mint az közismert, többek között Győr, Komárom, Érsekújvár, Eger, Nagyvárad, Kanizsa falai is az olasz erődítési iskola szabályai szerint épültek.
E feltevést tovább valószínűsíti a tűzfegyverek tömeges és széleskörű magyarországi elterjedése, alkalmazása. Hogy az itteni hadszíntéren a XVI. század második felében a hadügyi forradalom e második jellemzője is kétségkívül megfigyelhető volt, azt a török ellen itt küzdő idegen és magyar katonaság harcainak, fegyverzetének és végváraink felszerelésének bemutatásával és elemzésével kívánjuk igazolni.
81Az érvek és adatok felsorakoztatása azonban terjedelmi korlátok miatt – csak két különálló tanulmány keretében volt lehetséges. E dolgozatból a korszak lőfegyverei mellett a tizenötéves háború nyugat-európai katonaságát ismerhetjük meg. A Hadtörténelmi Közlemények következő számában megjelenő írásunk pedig a magyar katonaság harcmódjáról, váraink fegyverzetéről igyekszik hiteles képet rajzolni.
Választásunk két ok miatt esett a „hosszú háború” eseménydús éveire. Az első, hogy ezen időszak előtt az ország területén nem állomásozott, vagy harcolt huzamosabb ideig nyugat-európai feltöltésű és szervezetű hadsereg. Így jóformán nem is volt lehetőség annak megfigyelésére, elemzésére, hogyan alakultak át, ha egyáltalán megváltoztak, a magyarországi hadszíntéren harcoló idegen katonaság fegyverzeti, harcászati sajátságai. A másik ok, hogy épp ekkor, a századforduló éveiben érte el nyugaton egyik látványos változásokkal teli csúcspontját a hadügyi forradalom.
E változások közül – Parkerral polemizálva – nem a „trace italienne-t” tartjuk a hadügyi forradalom elsődleges, meghatározó jelenségének. Nyugat-Európa és Magyarország XVI. századi harcainak tanulmányozása során ugyanis arra a következtetésre jutottunk, hogy a tűzfegyverek, s ezen belül is a kézi lőfegyverek egyre emelkedő száma és jelentősége volt az, ami a XVI. század második felében előbb lassú, mennyiségi, majd a század végén gyors, minőségi változásra kényszerítette a hadviselést.6 Az egyszerű, megbízható muskétákkal, melyeknek kezelését bárki rövid idő alatt elsajátíthatta, egyre nagyobb tömegek kezébe lehetett olcsó, de hatásos fegyvert adni. A kézi lőfegyverek tömegméretű alkalmazása volt az, ami a harc megvívásának korábbi formáihoz képest valóban forradalmian újnak számított. A hadviselés ekkor indult el azon az új úton, melyről – a hagyományos háborúkban mind a mai napig nem tért le.
6 Igaz, hogy a XVI–XVII. században oly gyakori várharcokban a tüzérség jobban előtérbe került, ám a kézi lőfegyverek jelentősége e területen is hallatlan mértékben megnövekedett.
E jelenség legfontosabb oka véleményünk szerint a kézi lőfegyvereknek az eddig feltételezettnél nagyobb hatásfoka, teljesítménye volt.
Dolgozatunk célja ennek megfelelően kettős, egyrészt tényeket és adatokat kíván felsorakoztatni a fenti feltevés igazolására. Másrészt bizonyítani szeretné, hogy a hadügyi forradalom – véleményünk szerint legfontosabb alapfeltétele, a tűzfegyverek, illetve a kézi lőfegyverek tömegtüzére támaszkodó harcászat nem csak Európa egyes nyugati régióiban jelent meg, hanem a XVI. század második felére, végére már az elmaradottnak hitt magyarországi hadszíntéren is bevett, köznapi gyakorlatnak számított.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me