Bercsényi, Károlyi.

Full text search

Bercsényi, Károlyi.
Bercsényi, miután a zólyomi várat, melyben német őrség élén a megsebesült Bottyán János volt, ostromzár alá helyezte, megindúlt 1703 november 27-én Nyitravármegyébe s másnap Privigyénél egyesült Károlyival. És ezen pillanattól kezdve Nyitravármegye a Rákóczi-felkelés hadi munkálatainak főterévé vált. Bajmócz ostromával Czelder Orbán bizatván meg, a kurucz-had november 30-án Nagy-Tapolcsányhoz szállott. Itt fogadta a nyitravármegyei urak hódoló küldöttségét. A Bossányiak, Majthényiak, bodoki br. Perényiek, br. Pongráczok, Hunyadyak, Rudnayak, Rudnyánszkyak, Zsámbokréthyek, szlavniczai Sándorok, Ghycziek s a többi előkelő nemesség egy szívvel-lélekkel csatlakoztak a Rákóczy szabadság-zászlaja alá. Deczember 4-én pedig hasonló küldöttséget fogadott a nyitrai vár aljában elterülő mezőségen.
Schlick már ekkor ujabb hadakat vevén maga mellé, ismét bejött az országba. A kuruczok pedig Károlyi vezetése alatt megvették Galgóczot, deczember 2-án a szeredi hidakat, Szeredet és egy nappal utóbb Sempte várát, deczember 6-án pedig bevonultak Nagy-Szombatba s fogadták az esztergomi káptalan hódolatát.
Bercsényi maga főhadiszállását Sempte várában ütötte fel, míg tábora a Vág jobb partján volt elhelyezve. Mikor pedig Ocskay László és Bokros Pál a Fehérhegyek lakóival is fegyvert ragadtattak, Károlyi könnyű szerrel hódította meg az egész vidéket. Szomolány, Sasvár, Éleskő, Detrekő, Jókő, Jabloncza várak és erődök, Szakolcza városa, csakhamar a kuruczok hatalmában voltak. A nyitravármegyei nemesi rendek, a hivatalos vármegye, Csejte várába szorúltak. Deczember 9-e körül jelent meg a várhegy lankás oldalán Bossányi János, a mezei hadak főkapitánya. A rendek belátták, hogy minden ellenállás hasztalan lenne, feladták tehát a várat s önmaguk is meghódoltak. A deczember 11-én Kovarczon tartott megyegyűlés már a kuruczok mellett való felkelést rendelte el.
641A kuruczok gyors előhaladása, bámulatos hadi szerencséje, páni rettegéssel tölté el a bécsi udvart. Bercsényit Semptén fényes igéretekkel igyekeztek visszahajlítani, de nem hajlott rá. A bécsi udvar, hogy Bercsényit annál inkább maga felé hajlítsa, Bécsben élő és folytonos őrízet alatt álló nejét, Csáky Krisztinát, fényes kisérettel Semptére küldötte.
Mikor Bercsényi a Rákóczy Ferencz által egybehítt gyöngyösi értekezletről visszatért Semptére, a császári hadak parancsnoka már a keményfejű gr. Heister tábornagy volt. Heister a reguláris császári hadakat csaknem mind Komáromba gyűjtötte, azzal a bevallott szándékkal, hogy Csallóközt a kuruczoktól megtisztítsa és így Pozsonyt felmentse; hogy a már-már feladásra gondoló Érsekujvárat és Nyitrát megerősítse. A Ritschán tábornok vezetése alatt álló hadaknak pedig azt a megbízást adta, hogy a Vláraszoroson keresztűl Trencsén alá hatoljon s azt az ostromzár alól mentse fel.
A terv igen jól volt szőve és Bercsényinek egész ügyességét latba kellett vetnie, hogy a kurucz-tábor felrobbantását megakadályozza.
Heister, és Komárom felől Pálffy, kezdették meg a felvonúlást s Érsekujvárt a zárlat alól csakhamar fel is oldották, Virmond és Viard hadait azonban Bercsényinek sikerült szétrebbentenie. Ritschán azonban előnyomúlt s az ellene küldött Winkler, Luzsinszky és Tornallyai egész Vág-Ujhelyig hátráltak előle, hol azután a Fehérhegyekből jövő Ocskay dandárával egyesültek. Ritschán, miután Trencsént bevette, Vág-Ujhelyig követte a kuruczot. Itt a várost felgyújtván, irányt változtatott s a miavai völgyön haladt felfelé, útjában vagy 20 községet pusztítván el. Bevette az őrség nélkül maradt Szakolczát és elrendelte, hogy még a nyár folyamán bontsák le. Szakolczát utóbb mindkét hadviselő fél szabad kereskedelmi városnak nyilvánította és salva-guardiát tartott benne.
Heister, kinek hada ez alatt 10000-re szaporodott, folyton előnyomúlt. A kurucz fővezér, mivel Károlyi a tiszántúli haddal még nem érkezett meg, elhagyta Majtényt és Sempte alá, innen Czéténybe és 11-én a Garam hídon keresztűl Ó-Barshoz húzódott vissza. Heister feltartóztatás nélkül haladt előre. Május 18-án feloldotta a nyitrai ostromzárat és a várat új őrséggel meg élelemmel látta el s azután egyenesen Léva felé igyekezett, hogy Bercsényire vesse magát. Május 14-én Nagy-Kéren volt s itt vette a parancsot, hogy siessen a Dunántúlra, hol a mozgalom rendkívűl nagy arányokat öltött. Erre Kérről Surányba, majd Verebélyre fordult lovasaival, a gyalogságot pedig egyenesen Érsekujvár felé Komáromnak indította, hová ő maga is május 16-án érkezett.
A mint Bercsényi Heister elvonúlásáról hírt vett, rögtön visszafordúlt seregével. Károlyi csakhamar visszavette Semptét. Ocskayt, Bokros Pált és Thuróczy Gáspár ezredest pedig megbízta, hogy vigyázzanak Ritschánra, a ki Pálffy egy elfogott levele szerint, Jabloncza felé fog haladni, hogy Nagy-Szombat táján a pozsonyi hadakkal egyesüljön.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me