Apróbb csatározások.

Full text search

Apróbb csatározások.
Július hónap második fele kisebb csete-patékkal telt el. Július 19-én 700 nemzetőr, 200 gyalogos és 160 lovas visszatért Ófutakra, mire a szerbek – 30 ember kivételével – a Szerémségbe menekültek. Július 23-án az Ókanizsán és Martonoson lakó szerbeket lefegyverezték, miután a lázadók ellen menni vonakodtak. Július 29-én Döbler százados a Vilmos-gyalogság 9-ik századával kémszemlére indult Bácsföldvár felé a Tisza túlsó partján, minek következtében a szerbek Földvárt több csapattal szállották meg. Bechtold a folyton szaporodó magyar csapatok egy dandárát, Wollenhoffer tábornok parancsnoksága alatt Verbászra rendelte. Az érkező csapatok utóbb Ókért, Temerint és Járeket is megszállották, miáltal a szenttamási tábort félkörben körülvették s Újvidékkel és Péterváraddal az összeköttetést helyreállították.
A szerbek, hogy ezt az övet áttörjék, több támadást intéztek a magyarok ellen. Augusztus 1-én hajnalban Sztratimirovits György vezérlete alatt 2000 ember 8 ágyúval indult Verbász ellen; a támadást azonban idejekorán észrevették s a magyar ágyúk fogadták az előtörő szerbeket, mire ezek csakhamar 208visszavonultak. A visszavonulókat gróf Zichy Ferencz a kúnsági nemzetőrökkel, egész a szenttamási sánczokig hajszolta, mely alkalommal a vitéz fiatal gróf, életét veszítette. Augusztus 3-án a szenttamási szerbek újból támadást intéztek, de ekkor is visszaverték őket. Augusztus 10-én Sztratimirovits a római sánczokból 2000 emberrel és 2 ágyúval Járek községet támadta meg, de az itt állomásozó sorkatonaság és a nemzetőrség felkészülve fogadta a támadást, mire a szerbek a római sánczokba vonultak vissza.
Augusztus 13-án, hajnalban, Sztratimirovits újból Verbász ellen intézett támadást. De Wollenhoffar tábornok az ellenséget oly heves ágyú- és puskatűzzel fogadta, hogy a szerbek szekerekre ülve, gyorsan visszavonultak.
Bechtold altábornagy augusztus 17-én főhadiszállását Verbászra helyezvén át, Mészáros hadügyminiszter utasítására Szenttamás újabb ostromára készült. Megérkezvén Verbászra, nagy hangon hirdette, hogy így meg úgy fog elbánni a lázadókkal. A magyar csapatok hittek is szavainak, mert az utóbbi napokban elért sikerek növelték a sereg harczi vágyát. Bechtold a magyar kormány sürgetésére augusztus 19-ére tűzte ki Szenttamás ostromát. A szerbek azonban már jó eleve értesültek e szándékról és felkészülve várták a magyarokat. A támadó sereg 18 zászlóaljból, 17 lovas-századból, 8 1/2 ütegből és két mozsárból állott, a sereg összes létszáma pedig 15,000–16,000 emberre volt tehető.
A magyarok készülődéseivel szemben a szerbek sem maradtak tétlenül. Szenttamáson és Turján a védőműveket kiegészítették s a védőőrséget 6000–7000 főre emelték; a római sánczokban 15,000 ember, Karlóczán 10,000 ember táborozott. Augusztus 18-án a péterváradi határőrezred 2-ik zászlóaljának távollevő csapatai bevonultak Szenttamásra. Bigga Péter cs. kir. százados átvette a Szenttamás fölötti fővezérletet s nyomban megtette az intézkedéseket a védelemre, miután megtudta, hogy a magyarok másnap támadni fognak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me