A vármegye védekezése.

Full text search

A vármegye védekezése.
A vármegye területén ekkor még kevés katonaság állomásozott. Óbecsén a Zanini-féle olasz ezred egy zászlóalja volt; jún. 5-én vonult be az Estei Ferdinánd nevét viselő magyar ezrednek egy zászlóalja Újvidékre; a János főherczeg nevét viselő dragonyos-ezred pedig szanaszét volt szórva a vármegyében. Csernojevics kir. biztos május 31-én a dragonyosokat mind Újvidékre rendelte, de mivel a hadügyminiszter az ezrednek csak egy századát küldte Újvidékre, az ezredparancsnok úgy segített magán, hogy a leküldött egy századhoz az óbecseit is odarendelte. A kormány utóbb a Wasa-ezred egy osztályát szintén Újvidékre rendelte.
Csernojevics, június 3-án, Szabadkán létekor, Rudics Károly nyug. huszárkapitányt nevezte ki a szervezendő szabadkai és bácsi felsőjárási nemzetőrség ideiglenes parancsnokává. Két nappal később már Zomborban találjuk, hol az óbecsei elfogott lázadókat Aradra rendelte szállíttatni. Ugyanekkor báró Jovics István nyugalmazott vezérőrnagyot nevezte ki a tiszai koronakerületi nemzetőrség ideiglenes parancsnokává.
Csernojevics június 6-án érkezett Újvidékre, hol ekkor már a katonaság összpontosítása miatt a lakosság körében nagy izgatottság uralkodott. Ezért Zahn Ferencz altábornagy Kreutner ezredessel június 7-én megjelent Újvidék tanácsa előtt s ott kijelentették, hogy a katonaság nem ellenségképen jött a városba, hanem azért, hogy a lakosokat mindennemű ellenséges támadástól megóvja; mindaddig tehát nem is szándékozik közbelépni, míg a Karlócza és Járek között tanyázó szerbek a lőportárt, a gabonaraktárt és a péterváradi erődítményeket meg nem támadják, mely esetben azonban a hadiállapotot beállottnak fogja tekinteni.
204Joanovics Izsák (Zárfa) szerb felkelővezérnek már ismertetett fellépése következtében Óbecse ismét veszélyben forgott. Báró Jovics, a kerületi nemzetőrség parancsnoka tehát június 7-én futárt küldött Zentára, az ottani nemzetőrség kapitányához, hogy minden eshetőségre készen álljon. Zenta tovább adta a vészhírt Szabadkára, hova június 8-án Csernojevics értesítése is megérkezett. Mindenki azt hitte, hogy a szerbek Óbecsét szándékoznak megtámadni, a hol ekkor Pongrácz alezredes állomásozott.
Csernojevics felszólítására Szabadka város polgármestere, éjjel 1 órakor Kálóczy Kálmánnal, Spelletich Bódoggal és 400 nemzetőrrel kocsikon útnak indult Zentára. Szabadkáról a szerb támadás híre szélvészként terjedt tovább a vármegyében. Június 10-én Jankováczról 600, Mélykútról 500 kaszával felfegyverzett nemzetőr sietett Zentára. Felkeltek a csantavériek is, de miután Zentát nem fenyegette veszély, tovább mentek Óbecsére; de mivel itt ekkor már tekintélyes haderő állt rendelkezésre, visszatértek házi tűzhelyeikhez.
Néhány nappal a titeli eset után, június 10-én, báró Hrabovszky János péterváradi parancsnokhoz a karlóczai táborból küldöttség állított be, s arra kérte, hogy a magyarok támadásai ellen oltalmazza meg őket, egyúttal a titeli sajkás zászlóaljat bocsássa a szerb nemzeti bizottság rendelkezésére. Miután azonban báró Hrabovszky kérésük teljesítését megtagadta, a küldöttség szitkozódva távozott. Hrabovszky ugyan ennek ellenére is még egy kísérletet tett a szerbek lecsillapítására, és átüzent Karlóczára, küldjenek hozzá egy másik bizottságot, hogy azzal tanácskozzék; – de Sztratimirovits kihívó fellépése következtében végre is kénytelen volt kardjához nyúlni s június 12-én megtámadta a szerb lázadók egyik főfészkét. Bár az egész napon át tartott küzdelem után sikerült néki Sztratimirovitsot kiszorítani Karlóczáról, sőt a Don-Miguel gyalogezred egy szerb zászlót is elfoglalt és 70 foglyot kézrekerített, de a támadás mégis meghiúsult, mert más szerb felkelők a péterváradi csapatok háta mögé kerültek, mire Hrabovszky kénytelen volt a visszavonulást elrendelni.
Ily körülmények között tartotta a vármegye közönsége Zomborban június 17-én közgyűlését, melyen Zákó István vármegyei ügyész és Mártonffy Károly esküdt indítványára elhatározták, hogy a szerbek támadásainak megfékezésére 20.000 nemzetőrt fognak az ókéri táborban összpontosítani és hogy a szomszédvármegyéket is felhívják a csatlakozásra. Nehány nap alatt már együtt is volt a 20.000 nemzetőr az ókéri táborban. Szabadka több mint 300 embert küldött; megérkeztek a baranyai és a tolnai nemzetőrök, a kik közül különösen az utóbbiak keltettek feltűnést; vezéreik Forster ezredes, ifj. Mailáth György, a későbbi országbíró, és Perczel Miklós voltak. A bács-bodrogvármegyei nemzetőrség parancsnokává a közgyűlés Bezerédj Miklós, Czintula Antal, Rudics Károly, Dedinszky Károly és Vojnits Bálint volt huszártiszteket választotta meg.
A nemzetőrség elsősorban a Sajkáskerülettel szemben, egész Futakig őrvonalat vont, hogy ezáltal a vármegye községeit a lázadóktól elkülönítse. A táborban víg élet uralkodott. Szólt a zene, folyt a bor, a gyakorlatok után a mulatságok egymást érték és a magyar vendégszeretet megkönnyítette az ellátást.
Junius 24-én azonban Csernojevics váratlanul felszólította a vármegyét, hogy a további fegyverkezést szüntesse be. A szerbek ugyanis, hogy a fegyverkezéshez minél több időt nyerjenek, és mert az Innsbruckba küldött követség eljárásának eredményéről még nem érkezett értesítés, a Csernojevicstól Ujvidéken június 18-án kibocsátott újabb felhívásra érintkezésbe léptek a magyar kormány kiküldötteivel, a minek az eredménye a június 24-én 10 napra kötött fegyverszünet volt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me