A nyelvművelés „intézményei”

Full text search

A nyelvművelés „intézményei”
Ahhoz, hogy nyelvművelő, mégpedig eredményes nyelvművelő munka folyjék, persze legfőképpen jól felkészült s elkötelezett nyelvművelők szükségesek, de az is kétségtelen, hogy e munka hatékonyságát nagymértékben megnöveli a megfelelő intézményes háttér. Érdemes arra is vetnünk legalább egy röpke pillantást, hogy melyek azok az intézmények, testületek, amelyek a nyelvművelésben, annak szakmai vagy szervezeti irányításában leginkább szerepet játszanak.
Mindenekelőtt a Magyar Tudományos Akadémia kebelében működő tudományos testületet, a Magyar Nyelvi Bizottságot kell megemlítenünk. Immár hosszú évtizedek óta ez a bizottság az – még ha neve közben olykor változott is –, amelyik tudományos tekintélyével s átgondolt stratégiájával igyekszik irányítani s összefogni a magyar nyelvművelést. Mivel feladata igen összetett, a testületben a nyelvészek mellett hagyományosan helyet foglalnak az akadémiai tudományos osztályok képviselői, sőt külső szakértők is.
Ugyancsak jelentős szerep hárul a nyelvművelés összefogásában az Anyanyelvápolók Szövetségére. Ennek az 1989 nyarán alakult társadalmi szervezetnek ma már több mint 1500 tagja van, s mintegy 25 fiókszervezete is működik az ország különböző részeiben, valamint – társszervezeti jelleggel – a határainkon túl, Erdélyben és a Vajdaságban is. Mivel tagjai között sok a diák és a tanár, a szövetség különös gondot fordít anyanyelvi táborok szervezésére, „Beszélni nehéz”-körök létrehozására, helyi, területi vagy akár országos anyanyelvi versenyek támogatására, életre hívására.
Okvetlenül a nyelvművelés „intézményei” közé kell sorolnunk A Szép Magyar Nyelvért Alapítványt, amely 1991-ben jött létre azzal a céllal, hogy hathatósan segítse mind az itthoni, mind a határainkon kívüli magyarság anyanyelvi művelődését, mégpedig a nyelvművelő folyóiratok támogatása, határainkon túli fiatalok magyarországi tanulásának elősegítése, valamint a nyelvművelő és anyanyelvi ismeretterjesztő tevékenység díjak vagy jutalmak formájában való elismerése révén. A Szép Magyar Nyelvért Alapítvány kuratóriumának kezdeményezésére jött létre 1993-ban az abban az évben elhunyt jeles nyelvművelőről elnevezett Lőrincze-díj, amelyet évente két olyan személy nyerhet el, aki – akár kutatóként, akár szervezőként – sokat tett anyanyelvünkért.
Ugyancsak a nyelvművelés intézményei közé tartozik a Nyelvtudományi Intézet Nyelvművelő Osztálya, amely nyelvművelő telefonszolgálatot tart fenn, nyelvművelő könyveket, tanulmányokat jelentet meg, valamint nyelvészeti szakvélemények formájában állást foglal olyan vitás nyelvhasználati kérdésekben, mint pl. valamely rendelet egy-egy mondatának értelmezése, valamilyen keresztnév anyakönyvi bejegyezhetőségének véleményezése stb. A Nyelvtudományi Intézet kutatóinak munkájaként jelent meg még a nyolcvanas években az elmúlt évtizedek legteljesebb összefoglaló műve, a kétkötetes Nyelvművelő kézikönyv.
A felsorolt intézményeken kívül műhelyei a nyelvművelésnek az egyetemek és főiskolák magyar nyelvészeti tanszékei, de műhelye lehet akár egy-egy közép- vagy általános iskola magyar szakos tanári munkaközössége is.

Részlet az Édes Anyanyelvünk című folyóirat rendszeresen jelentkező hibakipellengérező rovatából

Bár Dobos Károlynak 1898-ban napvilágot látott munkája, A magyar diáknyelv és szótára után csaknem egy évszázadnak kellett eltelnie, az Anyanyelvápolók Szövetségének kezdeményezése nyomán végre új ifjúsági nyelvi szótár is jelent meg hazánkban; jóval gazdagabb, mint múlt századi társa

Lőrincze Lajos bekeretezett bronzplakettje, amelyet a díj és az oklevél mellé szintén megkapnak a Lőrincze-díj kitüntetettjei (Domonkos Béla szobrászművész alkotása)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir