Tengeri és part menti környezet

Full text search

Tengeri és part menti környezet
Az európai tengerek és part menti területek kulcsfontosságú környezeti problémái:
– a part menti zóna szennyezettsége;
– az eutrofizáció,
– az erőforrások túlzott kihasználása;
– az éghajlatváltozás hosszú távú hatásai;
– a tengerszint emelkedése;
– a vadon élő állatok élőhelyeinek további pusztulása.
A tengerek károsodása. E régió jellemzője a szárazföld által félig határolt vagy teljesen körülhatárolt tenger. Az emberi tevékenység által legveszélyeztetettebb tengerek: a Kaszpi-tenger, a Fekete-tenger és az Azovi-tenger. A Földközi-tenger partvidéke népességnövekedésének és gazdasági fejlődésének egyenetlenségei, valamint az északi és déli partok egyenetlen szennyezettsége ugyancsak aggodalomra ad okot. A káros hatások legkevésbé az Atlanti-óceán déli részét, a Norvég-tengert, valamint a Barents-tengert sújtják.
Az Uráltól nyugatra a lakosság közel 30 százaléka a part menti vizek mintegy 50 km-es zónáján belül lakik. A régiónak ebben a részében a part menti ökorendszerek 86 százaléka minősül erősen vagy mérsékelten veszélyeztetettnek a fejlesztések miatt. A volt Szovjetunióban a part menti területek 62 százaléka tartozik ugyanebbe a veszélyeztetettségi kategóriába.
A part menti övezet legfőbb szennyezőanyagai:
– a szintetikus szerves vegyületek;
– a mikrobás szervezetek;
– az olaj;
– a tápanyagok;
– a szemét
– (kisebb mértékben) a nehézfémek és a radioaktív szennyezőanyagok.
Ezek az anyagok a tenger vízgyűjtő területének legkülönfélébb szárazföldi forrásaiból és az ott folytatott emberi tevékenységekből eredhetnek. A szennyezés eredhet a tengerhajózásból, illetve az egyéb, tengeren folytatott tevékenységből. E szennyezőanyagok, típusuktól függően, előidézhetik a tengerben élő szervezetek fizikai károsodását vagy toxikusságát.
A régióban a legnagyobb vízgyűjtő területe a Fekete-tengernek és az Azovi-tengernek van. A Földközi-tengerrel, a Balti-tengerrel és az Északi-tengerrel együtt e tengerek fogadják a legnagyobb mennyiségben a szárazföldi eredetű szennyezőanyagokat. Ez a szennyezés a Fehér-tengert, a Barents-tengert és a Norvég-tengert érintő terhelés tíz-százszorosa is lehet.
Az eutrofizáció jelentős probléma a Balti-tengeren, a Fekete-tengeren, az Északi-tengeren, a Földközi-tengeren és a Kaszpi-tengeren. A part menti vizek eutrofizációja az Adriai-tengeren, a Fekete-tengeren, a Balti-tengeren, Svédország nyugati partjai mentén, valamint Dánia partvidékén sokkal gyakrabban és súlyosabb mértékben tapasztalható, mint korábban.
A halállomány túlzott halászata. Míg több ország a nyolcvanas évek eleje óta növelte tengeri halkitermelését, a hal, rák és kagylóállomány fenntarthatatlan kiaknázása számos halászati hely hanyatlásához és pusztulásához vezetett az európai tengereken. Az Északi-tengerből például az 1960-ban kifogott halmennyiség körülbelül 2 millió tonna volt; a hetvenes évek elején ezt a mennyiséget megkettőzve, 4 millió tonnát fogtak ki, de az elmúlt években ez a mennyiség visszaesett mintegy 2,5 millióra. A túlhalászat és a romboló halászati technikák alkalmazása kedvezőtlen hatással van a nem halászott halfajokra is, például a mélytengeri szervezetekre és egyes cetfélékre.
A Kaszpi-tenger pusztulása. Tengerszint-emelkedés a régióban. A Kaszpi-tenger a világ legnagyobb, szárazföld által körülzárt sós víztömege, ökológiai és gazdasági szempontból nagy jelentőségű a benne rejlő nagy mennyiségű olaj- és gázkészletek, valamint a vándormadár és halpopulációk miatt. Az 1970-es évek vége óta a Kaszpi-tenger szintje a természetes rezgéseknek köszönhetően mintegy 2,5 méterrel megemelkedett. A tenger környezetében lévő öt országot a települések, utak eláradása veszélyezteti. Különösen veszélyeztetettek az azerbajdzsáni és kazahsztáni olajmezők, termőföldek. A hulladéklerakók elárasztása vízszennyezési problémát okoz.
Az egész régióra jellemző a globális felmelegedésből adódó potenciális tengerszint-emelkedés. A part menti szakaszok elárasztásával szembeni védelem költségei várhatóan messze meghaladják a nagyobb mezőgazdasági hozamból és a turizmusból származó hasznot.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir