A római uralom kora.

Full text search

A római uralom kora.
A rómaiak és japodok első találkozása barátságos volt, mert Krisztus előtt 171-ben, mikor a Perseus ellen indúlt Cassius Longinus az ő terűletükön akart átvonúlni, ezt nemcsak önként megengedték, hanem országuk járatlan ösvényein még útmutatókúl is szolgáltak. És mégis már ebből a találkozásukból támadt első összetűzésük. Cassius Longinus ugyanis nem ért czélt, hanem kénytelen volt visszafordúlni és haza tértében katonái a japodok ellen különféle erőszakosságokra vetemedtek. Ezek követséget küldöttek Rómába s ezen eljárás miatt panaszt emeltek. A tanács nyugodtan kihallgatta őket, elégtételt igért és a követek mindegyikének 2.000 sestertius ajándékot szavazott meg.
Ellenséges érintkezésbe a japodok első izben Kr. e. 129-ben jutottak a rómaiakkal, a kik eleintén ugyan nem tudtak ellenök sikert kivívni, de Sempronius Teditanus alatt, kinek D. Junius Brutus segítségére ment, végre is győzedelmeskedtek. E háború okáról, valamint a kivívott siker további katonai kizsákmányolásáról nincsenek közelebbi adatok. E hadakozás végczélja alkalmasint csak az volt, hogy egy nagyravágyó rómait diadalmenethez juttasson.
E hadjárat óta a Rómához való viszony csaknem egy századon át valószinűleg békés volt és csak a Kr. u. 35. évben kezdett Octavianus a japodok ellen háborút, mely őket önállóságuktól megfosztotta.
Octavianus legyőzte a monetinokat és az avendeatokat, a tengerparttól befelé Arupiumig nyomúlt és azt bevette. Arupiumot Otočac környékén a vitali temetkező hely közelében gyanítják, s talán joggal, mert ez a temető egyedűl is igazolja azt a föltevést, hogy ott nagyobb helység lehetett.

Római bronzok.
Medović Czelesztintől
Augustus, miután a legyőzött japodok országát Dalmáczia tartományába és a scardonai conventbe kebelezte, kelet felé vonúlt. Ezt inkább azzal a szándékkal tette, hogy katonái a gyakorlatból ki ne jőjjenek és hogy őket idegen népek költségén lássa el; ezért kezdette a pannoniai háborút, melyet ugyan nem fejezhetett be, de a legfontosabb működési alapot mégis megszerezte hozzá. Ez Segestika városa volt (ma Sziszek), a melyet majd pannon, majd skordisk városnak tartottak, s mely a japodokat a pannonoktól elválasztó határ közelében feküdt. A város Octavianus ostromával bátran szembeszállt, a miben nagy segítségére volt a Kulpa és a Száva által körűl folyt földnyelven való kedvező fekvése is. A megszállásnál a rómaiak hajókat is használtak, a melyeket a Száváról, sőt dunai szövetségeseiktől kellett volt szerezniök. A szorongatott városnak egy csapat pannon harczos sietett segítségére. Octavianus eléjök vonúlt és visszaverte őket. Mikor a segestikaiak ekként a külső fülszabadítás reményét meghiúsítva látták, megadták magukat. Példájokat követhették a folyamköz egyes gyengébb törzsei is.
Octavianus, jóllehet dicsekedett vele, nem jutott Segestikán túlra, hanem dél felé vonúlt, hogy a római hatalommal 16 év óta daczoló dalmatákat leigázza. Segestikában állandó őrségűl 25 cohorsot hagyott, hogy e helyet esetleges támadások ellenében biztosítsa.
A dalmaták fölkelése idején, a melyhez sok pannon törzs is csatlakozott, ott telelt át Tiberius és a város védő műveit csatornával erősíttette meg, mely a Kulpát (Colapis) a Szávával összekötötte úgy, hogy a várost szigetszerűen minden oldalról víz folyta körűl.
A rómaiak, kik a fölkelés elnyomása után ott maradtak, többnyire katonák voltak ugyan, de bizonyára nem hiányoztak közöttük a római nyerészkedők és kereskedők sem, a kik a seregeket mindenfelé követték, hogy az újonnan elfoglalt országokat kereskedelmileg kizsákmányolhassák. Magának a vidéknek, mely Siscia előtt végtelen síksággá terűl szét, később is gonosz híre volt azt mondták, hogy barátságtalan, hideg, zord; köves, terméketlen; hogy az őserdőn át sem út, sem ösvény nincs, és hogy a gyér népesség társadalmilag annyira hátra van; hogy állami, vagy községi szervezetnek nyoma sincs köztük. A batonok elleni háborúban makacsságuknak is jelét adták. A Dráva és Száva közti úgy nevezett folyamközben a japodokon kivűl még colapiakról, skordiskokról, jassiakról, amantinokról és breukokról történik említés.
Mikor a rómaiak egész Pannoniának uraivá lettek, a mai Horvátország és Szlavonia közigazgatásilag szétdaraboltatott. A japodok országa Dalmáczia tartományának liburni részévé lett, Horvátország éjszakkeleti része mintegy a Vrbas torkolatáig Felső-Pannonia, a szlavoniai részek és Sirmium pedig Alsó-Pannonia tartományhoz csatoltattak.
Az ország különösen akkor lendűlt föl, mikor Probus, a nagy császár, a mons Almus hegységen, a mai Fruska gorán, a szőlőmívelést meghonosította s így késő nemzedékeknek is jóltevőjévé lett.
Az egész országon szétágazott s jórészt már az első században befejezett úthálózatnak legfontosabb vonala Sisciát Mursával (Eszék) Teutoburgiummal (Dalja), Sirmiummal (Mitrovica), Singidunummal (Belgrád), egy másik út Sisciát Neviodunummal kötötte össze, s ennek Aqua Viva (Varasd) felé kiágazása volt. Két út Dalmáczia tartományába vezetett, és pedig Sisciából és Sirmiumból kiindúlva; ez utóbbi Marsonia (Bród) mellett ment át a Száván.
Mint fönmaradt fölíratókból tudjuk, ezeknek az útaknak legtöbbjén mérföldmutatók és hídépítmények voltak.
A barbárságból a rómaiságba való átmenet csak fokozatosan történt. Az építészet terén, a mely eddigelé egészen ismeretlen dolog volt, italiai fölfogást követtek; szobrászat dolgában, a melyet pedig a fönmaradt emlékekből következtetve, meglehetős élénken űztek, a belföldi művészek nem épen sokra vihették, mert a római művészettel csak akkor ismerkedtek meg, a mikor ez már hanyatlóban volt. Mindazáltal Sirmiumban tekintélyes művészek voltak, a kik a császár figyelmét is magukra vonták, miként azon sirmiumi szobrászok története mutatja, a kiket Diocletianus császár egy Aeskulap szobor elkészítésével bizott meg, a kik azonban, mivel keresztények voltak, vonakodtak, miért is 294. november 28-án vértanú halált szenvedtek.
A római foglalást megelőző kor kevés nagyobb, helysége a foglalás után hamar fölvirágzott. A hét fővároson, úgy mint Segesticán, a melyet a rómaiak Sisciának neveztek, és Sirmiumon kivűl számos új, gyorsan fejlődött város keletkezett.
Siscia eredetileg csak rendezett, közigazgatás nélküli falu volt, a mely mellett római tábor feküdt, és mikor az I. századnak első felében a délpannoniai katonai őrségeket a Közép-Duna mellékére helyezték át, csak akkor érvényesűlhetett jobban a polgári telepedés, melyet főkép a Flaviusok és Septimius Severus segítettek elő. Ezért a városnak díszneve is Flavia Septimia volt. A város fejei a duumvirek voltak. Fontos közigazgatási fő hivatalok voltak itt a tartomány levéltár a (tabularium), a tartományi pénztár (arca dispensatoris) és Felső Pannonia ezen, a Száva középfolyása mellett fekvő Savia nevű részének a correctora is itt székelt. Igen korán keresztény egyházmegyei székhelylyé is lett, mely szent Quirinust, a Diocletianus alatt kivégzett püspököt, tisztelte legkiválóbb vértanújáúl. Pénzverőműhelye is volt és Gallienus, meg Probus egyik érmén Siscia városa személyesítve s az Augusta díszczímmel van kitűntetve. A város nagyságáról és pompájáról tanúskodhatik egy czédrusfából készűlt szekrény (cista) is, a melyen lapos domború faragásban Róma, Konstantinápoly, Nicomedia és Karthágó világvárosoknak személyesített ábrázolása mellett Siscia is föl van tűntetve koronás nő képében. Sisciának a világvárosokhoz történt ilyen melléállítása bizonyára a művész megbocsátható helyi hazafiságára vall, mindamellett a város fölvirágzására is mutat, mit a római alépítményeken álló Sziszeken talált számos lelet is igazol. Trajanus szobrán az a jelenet is van, a mint Trajanus Sisciában hajóra száll. A háttérben a várost körítő fal és annak egyik kapuja látható, a falakon kivűl pedig egy szabadon álló amphitheatrum.

Paris fő, Sziszekről (bronz).
Medović Czelesztintől
Pannonia azon részének, a melyen a mai Szlavonia fekszik, fővárosa Sirmium, a mai Mitrovicza volt, mely már a rómaiak berontása előtt is fönnállott. A batonok fölkelésének idején, Kr. u. 6. évben, a breukok ostromolták, a kiket a volcäi mocsaraknál, a mai Eszék közelében, Caecina Severus legatus legyőzött. A város gyorsan fejlődött világvárossá, mint Herodianus nevezi, és a III. századtól kezdve még császárok is tartózkodtak benne. Mi több, az itt született Probus, II. Claudius és Aurelianus személyében, császárokat is adott a birodalomnak. Volt császári palotája, színháza, fegyvergyára, voltak fürdői, s a mint állítják egy, szent Synerotesnek szentelt keresztény székesegyháza, sőt későbbi időben még a római birodalom egyik legnagyobb hivatalnokának, a praefectus praetorio-nak is székhelye volt.
Ezen két városon kivűl egész sora volt a községeknek és gyarmatoknak, melyek rommaradványai még ma is bizonyságai annak az előrehaladott művelődési állapotnak, a melyben ez a vidék a rómaiak uralma alatt volt. Közűlök csak a következőket nevezzük meg Taurunum (Zimony), Bassianae (Petrovci), Cibalae (Vinkovci), Mursa (Eszék), Marsonia (Bród), Aquae Jassae (Varasd-Teplicz), Aquae Balissae (Daruvár).
A mai Horvátország és Szlavonia a római időkben a világbirodalom minden hányatásában részt vett s egyike volt azoknak a provinciáknak, a melyek először érezték az Európát elárasztó barbárok támadásait. 441-ben kivált Sirmiumnak kellett az „Isten ostorától”, Attilától szenvednie. A keleti császárok egészen a hunnok zsákmányáúl engedték át, s az utolsó római praefectusnak, Apenniusnak s vele a püspöknek is menekűlnie kellett.
493-ban ezt a vidéket is meghódította a góthok királya, Theodorich.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir