A szerbek kívánságai.

Full text search

A szerbek kívánságai.
Míg a pozsonyi országgyűlés korszakos reformok alkotásával volt elfoglalva, a magyarországi szerbek között élénk mozgalom volt észlelhető. A márcziusi napokban, midőn a nemzet örömmámorban úszott, a szerbek is mindegyre gyakrabban összejöttek és egyre tanakodtak, minő sors vár rájuk a megváltozott viszonyok között? Teljesülnek-e kívánságaik, a melyeket már az 1790–1791. évi országgyűlés elé terjesztettek, miként alkothatnak maguknak a szerbeklakta országrészből önálló tartományt, a melyet a magyar államtól függetlenül, nemzeti vajdák kormányozzanak. Márczius közepén már itt-ott mozgolódni is kezdtek, majd márczius 27-én (az ó-naptár szerint 15-én) Újvidéken gyűlést tartottak, mely alkalommal 16 pontban foglalták össze kívánságaikat. A gyűlés Kosztics Sándor vezetése alatt küldöttséget választott, hogy a szerb nép kívánságait a pozsonyi országgyűlés elé terjeszsze. A küldöttség tagjai túlnyomólag újvidékiek voltak; kívülök részt vett a küldöttségben a fiatal, nagyratörő Sztratimirovits György, sőt Nikolits Izidor vármegyei főjegyző is.
Az újvidéki határozatok mindenütt feltűnést keltettek. A közvélemény kárhoztatta a szerbek fellépését, mire Nikolits Izidor, Trifunácz Pál és mások, a Pesti Hirlapban kijelentették, hogy a szerbek mindenkor hű fiai maradnak a hazának. E közben az újvidéki küldöttség Pozsonyba érkezett és az április 8-án tartott kerületi ülésen mutatta be a szerbek e kérvényét, mely alkalommal 201Újvidék város követe: Herger Pál is a küldöttséghez csatlakozott. A küldöttségnek a rendek nevében Kossuth Lajos válaszolt. Higgadt és a békülékenység szellemétől áthatott beszédében kijelentette, hogy a kivívott szabadság áldása az ország minden polgárára egyaránt kiterjed. A minisztérium kötelessége a törvényt általánosságban érvényre juttatni és ennek végrehajtásával a szerbeket jogaikba visszahelyezni. A mi a kérvénynek az újabban kívánt jogokra vonatkozó részét illeti, ennek tárgyalását a jövő országgyűlésre kell halasztani, mert az országgyűlés utolsó napjaiban lehetetlen a szerbek előnyére új jogok megadását tárgyalni. A küldöttség az alsó táblán nyert válaszszal nem volt megelégedve; tehát Kossuth egy mellékszobába vezette a küldöttséget, a hol az eszmecserét folytatták. E közben Sztratimirovits – hevétől elragadtatva – azt vetette oda Kossuthnak, hogy „Ha Pozsony tőlünk jogaink felismerését megtagadja, mi azt máshol fogjuk keresni!” mire Kossuth állítólag azt válaszolta volna neki: „Úgy hát döntsön közöttünk a kard.” Ezzel a társalgásnak vége szakadt és a küldöttség még aznap visszautazott Újvidékre. Ettől kezdve a szerbek elfordultak a magyar országgyűléstől.

Kossuth Lajos. (Az Orsz. Képtárból.)

Vetter Antal. (Az Orsz. Képtárból.)

Damjanich János. (Az Orsz. Képtárból.)
Hogy mennyiben járult hozzá Kossuth Lajosnak fent idézett állítólagos válasza a szerb forrongás kitöréséhez, erre nézve eltérők a vélemények; annyi azonban kétségtelen, hogy már márczius hóban az egész Alvidéken: a Szerémségben és a Határőrvidéken a legféktelenebb módon folyt a magyarok elleni izgatás, melynek főintézője Rajacsics József karlóczai szerb érsek, ugyanaz a férfiú volt, a ki néhány héttel azelőtt a pozsonyi országgyűlés küldöttjeként vett részt az alkotmányos reformok kivívásában.
E munkának nem lehet czélja, hogy a szerb mozgalmak indító okait kutassa; a szerbek forradalmával csakis oly mértékben foglalkozunk, a mennyiben az a vármegye történetével összefüggésben áll.
A szerb küldöttség április 15-én érkezett vissza Újvidékre. Ekkorra már az újvidéki szerbek az április 6-án tartott tisztújításon keresztülvitték a nemzetiségiek kivétel nélkül való megválasztását. Rajacsics érsek, a ki eddig tartózkodó álláspontot foglalt el a szerbek törekvéseivel szemben, most már nyíltan színt vallott, különösen azóta, mióta Jellasich április 18-án, mint újonnan kinevezett horvát bán, bevonult Zágrábba. Karlóczán készült az a két körlevél is, a melynek egyike a délszláv államokhoz, a másika a magyarországi szerb néphez volt intézve. Az utóbbi, mely ápr. 14-én kelt, néhány nap múlva már kézről-kézre járt az Alvidéken. Ez a körlevél különösen a Vojvodina alakítására hívta fel a szerbbeket.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir